Dobre oświetlenie pojazdu jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa, stąd też kary, mandaty oraz możliwość tymczasowego zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu w przypadku nieprawidłowości technicznych.
Ważne światła stop w samochodzie
W starszych modelach aut były 2 światła z tyłu samochodów: po lewej i po prawej stronie. W nowych modelach możemy spotkać się aż z 3 światłami stop. Dodatkowe trzecie jest umieszczone przeważnie jako wąski, długi panel w okolicach tylnej szyby. W tych światłach stosuje się żarówki W21 5W, warto przy tym pamiętać (dotyczy to pojazdów, które pojawiają się na drogach publicznych), żeby żarówka posiadała homologację ECE. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w momencie naciśnięcia hamulca jest szybkim sygnałem dla kierowcy jadącego za pojazdem o konieczności wyhamowania. Światło stopu jest zawsze czerwone i intensywne. W21 5W to żarówki dwuwłóknowe i pracują w napięciu 12V. W razie wykrycia przez policję nieprawidłowości w działaniu świateł zdarza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Światła postojowe W21 5W
Ten rodzaj żarówki stosuje się także w światłach postojowych. Światła te sygnalizują położenie samochodu podczas postoju. Służą one do tego, aby oświetlić pojazd w ciemności, tak, aby pozostali uczestnicy ruchu orientowali się w jego położeniu. W21 5W doskonale sprawdzają się w roli świateł postojowych. Elektryka współczesnych aut pozwala na zapalenie świateł postojowych tylko po jednej stronie (od strony drogi). Auta większe niż samochody osobowe muszą włączać światła postojowe po obu stronach. Światła postojowe występują w kolorach białym, pomarańczowym lub czerwonym. Ich ilość wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech sztuk. Można włączyć je na wyłączonym silniku. Położenie włączników w aucie jest zależne od modelu samochodu. W przypadku świateł postojowych, możliwe jest używanie żarówek LED w celu obniżenia kosztów użytkowania. Dzięki temu auto stojące długo oszczędzi moc akumulatora. Żarówki LED-owe są tanie i trwałe. Policja ma prawo sprawdzać działanie tych świateł za ich nieprawidłowe działanie nie grozi mandat, przeważnie kończy się na pouczeniu kierowcy.